IotDigiClass Projesi Kapanışı

Okulumuz Kadri Şaman MTSO Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi tarafından 2015 yılında, Avrupa Birliği Erasmus+ Mesleki Eğitim Ana Eylem 2 Yenilik Geliştirmeye yönelik Stratejik Ortaklıklar hibe programı kapsamında, Türkiye Ulusal Ajansı tarafından hibelendirilen ve yürütülen “Digitizing Educational and Training Environment With IOT Apps” (Nesnelerin İnterneti Uygulamaları ile Eğitim Öğretim ortamlarının Dijitalleştirilmesi) projesi tanıtım toplantısını 24 Ekim 2017 tarihinde Mersin Navona Otelde gerçekleştirdik.
Tanıtım Programına Toroslar Kaymakamı Ahmet Hikmet Şahin, Toroslar İlçe Milli Eğitim Müdürü Mehmet Badas, Mersin İl Milli Eğitim Şube Müdürü Ertuğrul Yıldız, Mezitli İlçe Milli Eğitim Müdürü Dursun Kılıç, Memursen İl Başkanı Abdulla Çelik, Mersin Ticaret ve Sanayi Odası Temsilcileri, Mersin Ticaret ve Sanayi Odası Eğitim ve Kalkınma Vakfı Başkanı Sadık Çağatay GÜNEŞ, Okul müdürleri, Öğretmenler ve Sektör Temsilcileri katıldı.
Toroslar İlçe milli Eğitim Müdürü Mehmet Badas’ın Açış konuşması ile başlayan programda, eğitim öğretim alanlarında teknolojik gelişmelerin etkin bir şekilde uygulanması gerekliliği vurgulandı. Toroslar Kaymakamı Sayın Ahmet Hikmet Şahin: “Okulumuzu ve öğretmenlerimizi yaptıkları çalışmalardan dolayı tebrik ediyorum diyerek başladığı konuşmasında, yeni bir teknoloji ve bu teknolojiyi hayatın her alanında kullanılabilir bir hale getirmemiz gerekliliğini önemle vurguladı. Sağlıktan, iş hayatına, trafik çözümlerine kadar birçok alanda kullanılabileceğini vurguladı.”

Proje ile tasarlanan akıllı okul sisteminde; Okul Giriş Sistemi, Sınıf Kontrol sistemi, Kütüphane Takip Sistemi, Yemekhane Giriş Sistemi, Kantin Alışveriş sistemi ve Genel bilgilendirme Ekranları yer almakta ve hali hazırda Kadri Şaman MTSO Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde uygulanmaktadır. Bunun yanında Elektronik, mekatronik, yazılım, uzaktan kontrol ve veri tabanı ile ilgili konu anlatımlarının yanı sıra uygulamalarında yer aldığı ve 6 dilde Türkçe, İngilizce, Portekizce, İspanyolca, Romence ve İtalyanca hazırlanan eğitim materyali katılımcılarla paylaşıldı. Proje Teknik sorumlusu Volkan Aktaş’ın katılımcılara projenin teknik detaylarını anlatımıyla devam eden toplantı Okul Müdürü Nural Geyik’in katılımcılara teşekkür konuşmasıyla sona erdi.
Proje ile ilgili bütün detaylara www.iotdigiclass.com adlı web sitesinden ulaşılabilmektedir. Ayrıca sosyal medya adreslerinden de proje ile ilgili tüm detay ve iletişim bilgilerine ulaşılabilmektedir.
Proje etkinlikleri ile ilgili biraz bilgi vermek istiyorum;
Proje etkinlikleri çerçevesinde aşağıdaki etkinlikler planlanmış ve gerçekleştirilmiştir.
1. Kick off meeting (Mersin) 7-8 Ocak 2016
Projemizin açılış toplantısı 7-8 Ocak 2016 tarihlerinde Mersin’de gerçekleştirilmiş olup bu toplantıda proje faaliyet ve etkinliklerinin planlaması gerçekleştirilmiştir.

2. Faaliyet : İspanya 16-22 Mayıs 2016
Projemizin 2. faaliyeti 16-22 Mayıs 2016 tarihlerinde İspanya’nın Huelva şehrinde gerçekleştirilmiş olup bu faaliyette projemizin elektronik , mekatronik sistem tasarımına yönelik faaliyetler gerçekleştirilmiştir. Bu çerçevede Arduino ve Raspberry Pi devre geliştirme kartları ve sensörler ile uygulamalar geliştirilmiştir.

3. Faaliyet : Portekiz 17-23 Temmuz 2016
Projemizin 3. faaliyeti 16-22 Mayıs 2016 tarihlerinde Portekiz’in Baiao şehrinde gerçekleştirilmiş olup bu faaliyette IOT alt yapısı içerisindeki cihazların haberleşme sürecine yönelik faaliyetler gerçekleştirilmiştir. Bu çerçevede Arduino ve Raspberry Pi devre geliştirme kartları ve kablosuz iletişim modülleri ile uygulamalar geliştirilmiştir.

4. Faaliyet : Romanya 10-16 Ekim 2016
Projemizin 4. faaliyeti 10-16 Ekim 2016 tarihlerinde Romanya’nın Lugoj şehrinde gerçekleştirilmiş olup bu faaliyette IOT alt yapısı içerisindeki cihazlardan okunan verilerin saklanacağı veri tabanı işlemlerine yönelik faaliyetler gerçekleştirilmiştir. Bu çerçevede SQL veri tabanı oluşturma, veri tabanına erişim için C# ve Entity Framework uygulamaları geliştirilmiştir.

5. Faaliyet : İtalya 12-19 Şubat 2017
Projemizin 5. faaliyeti 12-19 Şubat 2017 tarihlerinde İtalya’nın Milano şehrinde gerçekleştirilmiş olup bu faaliyette IOT alt yapısı içerisindeki cihazlardan okunan verilerin saklandığı veri tabanları ile haberleşme için web api geliştirme sürecine yönelik faaliyetler gerçekleştirilmiştir. Bu çerçevede C# ile web api ve json uygulamaları geliştirilmiştir.

6. Faaliyet : Türkiye 26 Nisan – 2 Mayıs 2017
Projemizin 6. faaliyeti 26 Nisan -2 Mayıs 2017 tarihlerinde Türkiye’nin Mersin şehrinde gerçekleştirilmiş olup bu faaliyette IOTDigiClass alt yapısı içerisindeki sınıf giriş çıkış modülü, okul giriş modülü, yemekhane modülü ve kütüphane modüllerinin yerinde uygulamalarına yönelik faaliyetler gerçekleştirilmiştir. Bu çerçevede Arduino ve Raspberry Pi devre geliştirme kartları ve ilgili modüller ile uygulamalar geliştirilmiştir.

7. Closing Meeting (İspanya) 28-29 Temmuz 2017
Bugüne kadar yapılan proje faaliyetlerinin değerlendirilerek, rapor yazımı hakkında fikir alışverişi yapılmış ve raporlama süreci görüşülmüştür.

8. Multiplier Event (Türkiye) 24 Ekim 2017
Bu etkinlikte proje çalışmaları ve ürünleri hakkında bilgilendirme yapılarak, uygulamanın son hali katılımcılara tanıtılmıştır. Proje süresince gerçekleştirilen proje faaliyet ve etkinlikleri hakkında bilgiler verilmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir