Portekiz Proje Gezisi

Learn The Basics Of  The Mobile App To Visualize Education (LabMove) konulu Avrupa Birliği projemiz kapsamında 25 Nisan – 1 Mayıs tarihleri arasında  yaptığımız İtalya gezisinin ardından, 23 – 29 Temmuz tarihleri arasında Portekiz seyehatini gerçekleştirdik. Bu gezinin İtalya’ya nazaran çok daha verimli geçtiğini söylemeliyim.

PortekizBunda kuşkusuz en büyük pay bizleri hem güzelce misafir eden hem de doyurucu ve nitelikli eğitim çalışmaları ile bizleri bilgilendiren Portekizli proje ortaklarmıza ait.

Projemizi Portekiz’in Vidigueira kentindeki ortaklamızla gerçekleştirdik. Portekizliler de tipik Akdeniz kültürünün özelliklerini taşıyorlar. Oldukça sıcakkanlı insanlar. Portekizde geniş tarım arazileri bulunmasına rağmen büyük bir kısmı atıl vaziyette. Belki de nüfusun yaşlanması ve genç nüfusun da şehirlere göç etmesi bunda etkili olmakta. Tarımda Zeytincilik ön planda.Yemeklerinde ise balık yemekleri ağırlıklı.

 

PortekizEk olarak orada ilk defa görmüş olduğum cork ismini verdikleri bizlerdeki meşe palamuduna benzer bir ağaç dikkkatimizi çekti. Ülkede bu ağaçların kabuklarını birkaç yılda bir soyarak bu ağaç kabuklarından çanta, cüzdan gibi eşyalar yapmaktalar. Turistik değer olarak ön plana çıkarttıkları bir ürün.

Gezimiz esnasında konakladığımız beldenin belediye başkanının  bizleri misafir edip, yanımıza kendi memurlarını rehber olarak vererek bizleri şehirde gezdirmesi ve yöresel hediyelerini ikram etmesi güzel bir nezaket örneğiydi.IMG_0317

Bizleri gezdirdikleri tarihi kalede de sağolsunlar ikramda bulunmaktan kaçınmadılar.

 

 

 

 

FadoAkşam olunca ise belediye başkanı bize bir sürpriz hazırladığını söyleyerek bizi bir yere davet etti. İlk başta duvarlarda asılı silah, bıçak vs. gibi malzemelerden buranın bir avcılık kulübü olduğunu düşündük. Tahminimizde yanılmamışız. Burası gerçekten de bir avcılık kulübüymüş. Ancak asıl sürpriz ayakta bir arada duran kişilerin şarkı söylemesiyle başladı. Burası Unesco tarafından kültürel bir değer olarak kabul edilen fado şarkıcılarının mekanıymış. Burada bir araya gelen avcılar aynı zamanda kahramanlık şarkıları manasına gelen fado söylüyorlarmış. Fado dinletisi de bizim için güzel bir sürpriz oldu.

 

 

WP_20150727_15_56_04_ProPortekizde Arduino ve Android programlama üzerine 2 eğitim aldık. Android programlama eğitimini Beja üniversitesinde aldık. Eğitmenimiz bizlere MIT AppInventor ile Android programlama eğitimi verdi. MIT AppInventor, Scratch’a çok benziyor. Sürükle bırak yardımıyla Android uygulamalarını web arayüzü üzerinden geliştirebiliyorsunuz.

 

 

IMG_0442Diğer eğitimimiz ise Arduino eğitimiydi. Bu noktada bize Tiago Concecaio bol uygulama yaparak güzel bir eğitim verdi. Temel seviye uygulamalarla başladığımız eğitimimizi Android ile mobil telefon üzerinden Arduino kart kontrolü ile bitirdik. Eğitimlerimizin oldukça doyurucu ve bilgilendirici geçtiğini söyleyebilirim. Eğitmenimizin bizlerle hem kurs esnasında hem de kurs dışında hep birlikte olup ilgilenmesi bizi memnun etti. Bu arada kendisinin 2012 yılı Avrupa en iyi web designer ödülü sahibi olup, 20’ye yakın dil bildiğini de belirtmeden geçemeyeceğim. Kendisinden oldukça şevk alıp, istifade ettik.

 

 

 

Kendisi sağolsun PortekWP_20150728_048izdeki son günümüzde bizleri evine davet ederek ailesiyle birlikte bizleri misafir etti. Hem bilgisi hemde sıcakkanlılığı ve misafirperverliğiyle bizleri ziyadesiyle mennun bıraktı. Kendisi ile halen projelerimizde takıldığımız noktalarda görüşerek destek almaktayız.

 

 

 

SevillaPortekizli dostlarımız bizlerle birlikte İspanya’nın Sevilla şehrine de gelerek bizlere şehri gezdirdiler. Endülüs devletinden miras kalan tarihi zenginliklerle dolu bu şehri de dolaşma fırsatı bulduk.

Sonuç olarak Portekiz gezimiz hem eğitici hem de gösterilen misafirperverlik dolayısıyla çok güzel geçti. Kendilerine ve beraber bu seyahatte bulunduğum değerli meslektaşlarıma teşekkür ediyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir