İtalya Proje Gezisi

25 Nisan – 21 Mayıs tarihleri arasında Avrupa Birliği projesi kapsamında okulumuz bilişim teknolojileri öğretmenleri ile birlikte bir İtalya seyahati gerçekleştirdik. Yazıyı ise ancak yazma fırsatı bulabildim. İtalya’da alanımızda yapılan eğitim çalışmalarını yerinde incelemek amaçlı bu proje gezimizde aynı zamanda İtalya’nın farklı şehirlerini de görme fırsatı yakaladık.

Asıl konaklama yerimiz Milano şehriydi.

20150428_132221Milano şehri, düzenli, sessiz ve sakin bir şehir. Dikkatimi çeken noktalardan birisi ulaşım ağının çok düzenli olması. Tren, metro, otobüs ağları birbiriyle bağlantılı. Bizim yaptığımız gibi hatları öğrenirseniz tüm ulaşımı gayet ucuz ve hızlı bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz. Yapıların çoğu eski ve tarihi binalar. Yeni ve çok katlı apartmanlar, siteler, gökdelenler pek göremezsiniz. Göçmen sayısı ise çok fazla. Özellikle Çinli göçmen sayısı çok fazla. Kendi mahalleleri var. Ve oralarda yaşıyorlar. Şehrin belki de 1/5’i Çinli diyebilirim. Afrika asıllı göçmenler de çok fazla. Ancak dikkatimi şu husus çekti. Maalesef ağır işçilik, temizlik, yük taşıma, çöpçülük gibi işleri Afrika asıllı göçmenler yapıyor.

 

20150428_152713Milano’da Da Vinci Teknik müzesini de ziyaret ettik. Bu müzedeki müzecilik anlayışlarını örnek almamız gerektiğini düşünüyorum. Bir çok alandaki teknolojik gelişmeleri kronolojik ve de uygulamalı olarak sergiliyorlar. Dur, yaklaşma, dokunma, uzaktan seyret gibi bir anlayış yerine dokunarak, uygulayarak müzeyi gezebilirsiniz. Zamanımız kısıtlı olduğu için yaklaşık 3 saat gibi bir zamanda ancak yarısını dolaşabildik.

 

 

 

20150429_110450Milano’da 2 tane Meslek Lisesi’ni ziyaret ettik. Bu okullarda ilk dikkatimi çeken husus idari işleyiş oldu. Okullarda müdür baş yardımcısı ve müdür yardımcıları diye bir makam yok. Tüm işi bir müdür, memurlarla beraber idare ediyor. Ayrıca yalnızca bir okulu da değil, örneğin ziyaret ettiğimiz bir okulun müdiresi 2 okulu toplamda 8000 öğrenciyi idare ediyordu. Meslek liseleri bizde olduğu gibi tüm gün değil, yarım gün eğitim veriyor. Meslek eğitimi ise 9. sınıftan itibaren başlamakta. Yani bizim yıllar önce uyguladığımız sistemi adamlar uygulamaya devam ediyor.

Öğrenciler bizde olduğu gibi haftada 3 gün staj, 2 gün okul şeklinde değil de dönemlik olarak staja gidiyorlar. Yani bir dönem staj, bir dönem de okul şeklinde. Stajda ise kesinlikle ücret almıyorlarmış. Bizim ücret neden az diyen öğrencilerimizin kulakları çınlasın 🙂

 

 

 

DSC04451Ziyaret ettiğimiz okullardan birinde havacılık bölümü de vardı. Burada öğrenciler uygulamalı olarak planör, uçak yapımını öğreniyorlar. Atölyelerde öğretmenler yok. Yalnızca teknisyenler var. Öğretmenler ise yalnızca ders anlatıyorlar.

Bilişim alanı ile ilgili müfradatları incelediğimizde bizim müfradatlara yakın olduğunu gördüm.

 

 

 

Torino kentindeWP_20150429_027 Fablab Torino’yu ziyaret ederek Arduino devre geliştirme kartlarının üretildiği ortamları görme imkanı bulduk.

Çalışanlarının memnuniyeti için özel olarak hazırlanmış imkanlarıyla güzel bir çalışma ortamlarına sahiptiler. Burada 3D yazıcıları, arduino’ları ve yapılmış farklı uygulama örneklerini görme imkanı bulduk.

 

 

WP_20150427_018Yaptığımız gezide Venediği de gezme imkanı bulduk. Şehrin kanallarla örülü yapısı güzel bir seyir lezzeti veriyor. Pek çok tarihi mekana ev sahipliği yapan bu şehirde tarih dokusu çok özenlice korunmuş. Ayrıca cam işçiliğinin güzel örneklerini de burada görmek mümkün.

 

 

 

 

 

 

 

 

WP_20150426_13_48_59_ProGezme imkanı bulduğumuz diğer bir yer de Komo gölüydü.  Mayıs ayı olmasına rağmen gittiğimizde kar yağışıyla karşılaşmak şaşırttı beni. İtalya’ya giderken kabanımı boşuna mı götürdüm diye düşünürken, iyi ki yanıma almışım dedim. Göl kenarında yüzlerce yıllık evler, villalar, saraylar var. Buralarda ayrıca pek çok tarihi eser de var. Bazı saraylar müze gibi ziyaret edilebiliyor.

 

 

Evet, İtalya izlenimlerim genel olarak böyle. Aslında anlatacak daha çok şey var. Yanlış trene binme, Türk lokantalarını arayıp bulmamız,  gecenin bir yarısı onlara ekmek yaptırmamız gibi 🙂

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir