Xamarin Nedir ?

XAMARIN NEDİR ? 

Xamarin C# dilini kullanarak Android, IOS ve Windows Phone uygulamaları geliştirebileceğiniz bir platformdur. Xamarin sayesinde her platform için ayrı dil kullanma zorunluluğu, herbir platform için farklı proje tipleri kullanma zorunluluğu ortadan kalkmıştır. Temelinde 2004 yılı itibari ile Linux içerisinde C# kullanmak için geliştirilmiş olan Mono projesi yer almaktadır. 2011 yılında Mono projesinin kurucusu olan Miguel de Icaza bu projeyi sonlandırarak, Xamarin şirketini kurarak Xamarin projesini başlattı.

Xamarin , C# ile yazılmış kodları App uzantılı IOS Arm Binary kodlarına dönüştürmek için Apple’ın AOT (Ahead of Time) derleyicisini kullanırken, Apk uzantılı Android IL+JIT kodlarına dönüştürmek için ise JIT (Just in Time) derleyicisini kullanır.

Xamarin-works

 

 

Xamarin uygulamalarının mimari yapısı çekirdek kod ve her bir platform için özelleştirilmiş kod yapılarından oluşmaktadır.Xamarin_Mimari

Çekirdek kod kısmında uygulama verilere erişme, depolama, işlemleri yönetme gibi işlemler için .NET yapısına ait kodları içeren yapıdır. Her bir platforma ait kullanıcı arabirimi, uygulama katmanı gibi yapılara ait kodlar için, o platformlara ait SDK’lar kullanılmaktadır.

 

Xamarin uygulamalarını Visual Studio kullanarak geliştirebileceğiniz gibi Xamarin Studio kullanarak da uygulama geliştirebilirsiniz.

Visual Studio ile Xamarin uygulamaları geliştirmek için aşağıdaki kurulum dosyalarının bilgisayara yüklenmesi gerekmektedir:

 1. JDK 6 – http://www.oracle.com/technetwork/java/javase/downloads/jdk6downloads-1902814.html
 2. Android SDK – http://dl.google.com/android/installer_r21.1-windows.exe
 3. Android NDK – http://dl.google.com/android/ndk/android-ndk-r8d-windows.zip
 4. GTK# – http://download.xamarin.com/Installer/gtk-sharp-2.12.20.msi
 5. Xamarin.Android – http://download.xamarin.com/MonoforAndroid/Windows/mono-android-4.6.04000.msi
 6. Xamarin.iOS – http://download.xamarin.com/MonoTouchforVisualStudio/Windows/mtvs-1.0.897.0.msi

Bu işlemlerin ardından artık Visual Studio ile Xamarin kullanarak Android ve IOS uygulamaları geliştirebiliriz.

VS_Kurulum_Sonuc

Xamarin Studio ile Xamarin uygulamaları geliştirmek için ise aşağıdaki kurulum dosyalarının bilgisayara yüklenmesi gerekmektedir:

 1. JDK 6 – http://www.oracle.com/technetwork/java/javase/downloads/jdk6downloads-1902814.html
 2. Android SDK – http://dl.google.com/android/installer_r21.1-windows.exe
 3. Android NDK – http://dl.google.com/android/ndk/android-ndk-r8d-windows.zip
 4. GTK# – http://download.xamarin.com/Installer/gtk-sharp-2.12.20.msi
 5. Xamarin Studio – http://xamarin.com/studio

 

Kurulum için ilk yapmanız gereken Java JDK paketini kurmanız. 32 bit sürümünü kurmanızı tavsiye ederim. Daha sonra ise Android SDK’yı kurun.

AndroidSDK_Kurulum

Android SDK Manager içerisinde kuracağımız Android sürümünü ve ilgili paketleri seçerek “Install packages” butonuna tıklıyoruz.

Daha sonra ise GTK paketini kuruyoruz.  Android NDK paketini kurmayıp, Xamarin Studio içerisinde daha sonra Android NDK klasörünün yolunu ayarlıyoruz. Bunun için Araçlar/Options seçeneğine tıklıyoruz. Gelen pencereden SDK Locations / Android bölümünde Android NDK klasörünün yolunu belirtiyoruz.

AndroidNDK_Ayar_secili

Android SDK ve Java SDK yolu ise otomatik olarak bulunarak eklenmiştir.

 

Bu işlemlerin ardından artık Xamarin Studio ile Android ve IOS uygulamaları geliştirebiliriz.

xamarinstudio_new_android_project_yeni

Biz, eklentilerin kolayca yüklenebilmesi, güncellemelerin kolayca yapılabilmesi gibi nedenlerle uygulama geliştirmek için Xamarin Studio’yu kullanacağız.

Xamarin Nedir ?” için 2 yorum

 • 12 Temmuz 2015 tarihinde, saat 00:04
  Permalink

  Hocam yazı için teşekkürler,
  Hocam xamarin ve unity arasında kaldım ve ileri seviyeye taşımak istiyorum birisini.Ne önerirsiniz, ben öğrenciyim tecrübem yok. Sizin tecrübenizden faydalanarak, bu soruya cevap vermenizi rica ediyorum. (orta seviye C# biliyorum).
  İyi çalışmalar hocam saygılarımla.

  Yanıtla
  • 26 Kasım 2015 tarihinde, saat 14:38
   Permalink

   Xamarin öobil uygulama geliştirmek için. Unity ise özellikle oyun geliştirmek için. İsterseniz Xamarin ile birlikte de unity kullanarak mobil oyun geliştirebilirsiniz.

   Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir