PcDuino İşletim Sistemini Değiştirme

PcDuino içerisinde Ubuntu Linux varsayılan olarak yüklü biçimde gelmektedir. Eğer daha sonra içerisindeki bu yazılımı değiştirerek Android işletim sistemini kurmak ya da işletim sisteminin çöküp yeniden yüklenmesinin gerektiği durumlarda LiveSuite uygulamasını kullanabilirsiniz.

LiveSuite uygulamasını aşağıdaki adreslerden indirebilirsiniz.

Windows 32 bit : https://s3.amazonaws.com/pcduino/Tools/Livesuit.rar

Windows 64 bit : http://dlnmh9ip6v2uc.cloudfront.net/tutorialimages/pcDuino_images/LiveSuitPack_v1.07.exe

Linux 64 bit : http://linux-sunxi.org/LiveSuit

Bu uygulamayı kullanarak örneğin PcDuino 2 serisi kartlar için http://www.pcduino.com/?page_id=1699 adresinden indirebileceğiniz Linux imajını kartımıza yükleyelim. Öncelikle bilgisayarımıza kartın sürücü dosyalarını yüklememiz gerekiyor.

pcduino_update

MicroUSB kablosunu kartın üzerindeki USB-OTG portuna takalım. Kart üzerindeki SW2 butonunu basılı tutarak MicroUSB kablonun diğer ucunu bilgisayarın USB portuna takalım. Aygıt sürücüsü bilgisayarımıza otomatik olarak yüklenecektir.

pcduino_driver_2

Aygıt yöneticisi penceresinde Evrensel Seri Veri Yolu denetleyicileri bölümünde kartımızın sürücüsünün ismi USB Device (VID_1f3a_PID_efe8) biçiminde görüntülenecektir.

pcduino_driver_1

Eğer aygıt sürücüsü otomatik olarak yüklenmeyip bilinmeyen aygıt şeklinde görüntüleniyorsa sürücü güncelleştir seçeneğiyle LiveSuit uygulamasının klasörü içerisinde yer alan UsbDriver klasörü içerisindeki sürücü dosyası seçilerek sürücü elle yüklenir. Son olarak artık USB kablosunu bilgisayardan sökebiliriz.

Linux işletim sistemini yüklemek için ise http://www.pcduino.com/?page_id=1699 adresinden pcduino_a10_kernel_livesuit_20131126.img isimli linux kernel dosyasını indiriyoruz. Yine aynı adresten pcduino_ubuntu_20131126.7z isimli sıkıştırılmış dosyayı indirerek içerisindeki ubuntu_20131126.img ve update.sh dosyalarını hafıza kartı içerisine yüklüyoruz. Hafıza kartını pcduino’ya yerleştiriyoruz.

MicroUSB kablosunu kartın üzerindeki USB-OTG portuna takıyoruz. Kart üzerindeki SW2 butonunu basılı tutarak MicroUSB kablonun diğer ucunu bilgisayarın USB portuna takalım. Karşımıza aşağıdaki resimde görüldüğü gibi bir uyarı penceresi gelecektir:

pcduino_install_1

Kartın içerisindeki yazılımı tamamen silerek format atmak ve işletim sistemini yeniden yüklemek için Evet butonu tıklanmalı, yalnıza güncelleme yapılmak isteniyorsa hayır butonu tıklanmalıdır. Ben format atmak istediğim için Evet butonunu tıklıyorum.

pcduino_install_2

Karşımıza gelen diğer pencerede de Evet butonunu tıklıyoruz.  Bu işlemin ardından format atma işlemi başlayacaktır.

pcduino_install_3

İşlemin bitmesinin ardından işlemin sonucu başarılı ise bir mesaj penceresi ile bu durum bildirilecektir.

pcduino_install_4

Bu işlemin ardından USB kablosunu hemen  söküp çıkartmayalım. İşletim sisteminin yüklenmesinin tamamlandığını kart üzerindeki RX ve TX ledlerinin ikisinin birden yavaş yavaş yanıp sönmesiyle anlayabiliriz. Bunu gördükten sonra kartımıza işletim sistemi yükleme işlemi tamamlanmış demektir.

Android işletim sistemini de Linux işletim sistemini yüklediğiniz biçimde yükleyebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir