Visual Studio OpenCV Ayarı

OpenCV özellikle görüntü işleme üzerine geliştirilmiş C dili tabanlı platform bağımsız olarak çalışan bir kütüphanedir. http://opencv.org/downloads.html adresinden OpenCV kütüphanesini indirebilirsiniz. Visual C++ ile OpenCV uygulamaları geliştirmek için aşağıda bahsedeceğim ayarları yapmanız gerekmektedir.

Öncelikle OpenCV kütüphanesinin yolunu windows işletim sistemine tanıtmalıyız. Bilgisayarıma farenin sağ tuşu ile tıklayarak özellikler seçeneğini tıklıyoruz.

vc_kurulum_1_a

Gelen pencereden Gelişmiş sekmesindeki Ortam Değişkenleri butonu tıklıyoruz.

vc_kurulum_2

Gelen pencerede Path satırını seçip Düzenle butonunu tıklıyoruz.

vc_kurulum_3

Bu satırın sonuna ; ekleyip ardından Visual Studio ve işletim sistemi versiyonuna uygun olarak bin klasörünün yolunu yazıyoruz. Örneğin Visual Studio 2012 veya Visual Studio 2013 64 bit için bu yolu

D:\ opencv\build\x64\vc11\bin

Şeklinde yazabiliriz.

Aynı yol x86 için işletim sistemi için

D:\ opencv\build\x86\vc11\bin

Şeklindedir.

 

Bu işlemin ardından Visual Studio içerisindeki ayarları yapacağız. Yeni bir  Visual C++ uygulaması açıyoruz.

Projemiz açıldıktan sonra Project / Proje Adı Properties penceresinde OpenCV kütüphaneleri ile ilgili aşağıdaki ayarları yapmamız gerekmektedir.

– Configuration Properties / C/C++  bölümünde Additional Include Directories seçeneğinde Edit seçeneğini seçerek opencv\build\include klasör yolunu yazıyoruz.

vc_kurulum_7

Configuration Properties / VC++ Directories bölümünde Include Directories seçeneğinde Edit seçeneğini seçerek opencv\build\include klasör yolunu yazıyoruz.

vc_kurulum_8

– Configuration Properties / Linker/ Input bölümünde Additional Dependicies seçeneğinde Edit seçeneğini seçerek opencv\build\x64\vc11\lib klasörü içerisinde bulunan kütüphane isimlerini yazıyoruz.

vc_kurulum_6

– Configuration Properties / Linker/ Input bölümünde Additional Library Directories seçeneğinde Edit seçeneğini seçerek opencv\build\x64\vc11\lib klasör yolunu yazıyoruz.

vc_kurulum_11

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir